Srdcová záležitosť

Štrba, krásna mala nádrž pod Tatrami ktorá má rozlohu 3,7h. Je to najvyššie položený kaprový revír na Slovensku.Za pravidelného ročného zarybňovania kaprom o váhe okolo 800kg nemožno čakať, že tu aj niečo ostane nakoľko tu neplatí  CHaP.

Nieto ryba ktorá by mohla atakovať  10kg…A to je na zamyslenie ako sa treba chovať k takej krásnej vode lebo ak sa rybári nespamätajú  bude to do  budúcna na zaplakanie a budeme chodiť už len doslova k vode .. Môžem povedať že ta naša Štrba je pre nás poniektorých srdcová záležitosť a návštevy, chvíle strávené na jej brehoch sú pre nás balzam na dušu pri pohľade na prírodu. Čo do rýb je to už o úplne inom hlavne ak sezóna je v plnom prúde a behom mesiaca dvoch osádka rýb rapídne klesne a ryby je už problém uloviť a návštevnosť jazera klesne na minimum. Vtedy nastáva čas pre nás bláznov a divili by ste sa keď za 3dni lovu nestretnete na jazere ani jedného rybára dôvod žeby už nebolo rýb? Ale ja som stále veril že tam musia plávať ryby ktoré dokážu odolať rybárskemu tlaku a dorastu do krásy. Samozrejme som vedel že ak také ryby tam sú tak opatrnosť bude ich prednosť a ulovenie bude priam nereálne..

Nakoľko pochádzam z pod Tatier a revír Štrba je na skok tak bolo patrične si posvietiť na ryby v jazere . Hlavne na tie atakujúce vyššiu váhovú kategóriu. Revíru sa venujem už dlho ale nie je rok ako rok tak aj návštevy boli sporadické do roka sa to pohybovalo v počte 15 strávených dni  a noci. Nezabudnem na prvé ryby čo som pochytal lebo práve oni ma naučili ako si vážiť aj malé ryby .Ale niečo tomu chýbalo a tak som sa začal venovať lovu a selektovaniu menších  rýb  a zdolať nejaké tie ako sa povie miestne legendy.

Začiatky boli dlhé a neskutočne  úmorne a čakanie na tu pravú rybu nemalo konca a moje návnady boli stále atakovane rybou do 55cm alebo som bol aj niekoľko dni bez záberu a začínal som pochybovať či vôbec  tu pláva aj  niečo krajšie. A potom to jeden krásny deň prišlo !!! Na ten záber následne zdolávanie  nezabudnem do konca života. Po asi 20minutovom boji sa na hladine ukázalo mohutne hrubé telo ryby a ja som v ten moment vedel že je to ta o ktorej tak dlho snívam. To som ešte netušil že to bude nakoniec moja najväčšia  na tom jazere a nepočul som žeby sa tu ulovila väčšia .Po vážení som ostal v údive keď váha ukázala 13kg.Samozrejme po par fotkách ryba putovala späť. Nechápavo som sa čudoval ako mohla prežiť  a odolať tlaku rybárov. Do dnešného dňa som o tej rybe už nepočul a môžem len dúfať , veriť že tam ešte pláva.  Ak áno aká by bola váha teraz. Ja som mal tu česť ju zdolať v roku 2011.

Od toho momentu sa začínala doba úspechov a ja som každý rok zdolal aspoň jednu rybu ktorej váha atakovala 10kg! Bol som v  tranze a návštevy na Štrbu boli najkrajšie v mojom živote. Ale niečo sa udialo a posledné dva roky  po veľkých rybách ani stopa. Čo viem tak  ulovene ryby boli do 7kg a ja začínam mať obavu či neskončili niekde na stole. Ale príroda je mocná a ja verím že opatrnosť rýb a ďalšie sezóny mi to len potvrdia a ja budem mať tu česť  zdolať  nejakú  tu legendu.

Pre carpfishingtime.sk, Pavol Papcun

Galéria: