Sezóna na Šírave s Jozefom Petričkom

Člen tímu Starbaits, Jozef Petričko strávil značnú časť sezóny na Zemplínskej Šírave. V nasledujúcom rozhovore nám Dido prezradí, aké poznatky a skúsenosti získal práve z tejto jednej z najťažších vodných nádrží u nás.

Jožko počas tohto roka si absolvoval viacero výprav u nás aj v zahraničí. Ako hodnotíš túto tvoju sezónu?

Táto sezóna bola dobra, aj keď som si ju naplánoval inač na začiatku roka. Veľká zmena prišla v lete keď sme išli s kamarátom na významný pretek do Maďarska na jazero Haromfa. Kde sme nakoniec nedošli pretože sa nám pokazilo auto. A tak sa zmenili všetky plány na sezónu. Ďalší pretek, ktorý sa konal v Maďarsku na jazere Palotas mi tak tiež nevyšiel kvôli pracovným povinnostiam. Všetko čo sa stalo malo asi svoj význam aby som sa osobne zoznámil so Zemplínskou Šíravou.

Každý, kto sleduje teba alebo Starbaits postrehol, že si absolvoval viacero výprav na Zemplínskej Šírave. Prečo si sa rozhodol práve pre túto vodu?

Na túto vodu som už pozeral viac sezón. Stále ma bavilo skúšať a hľadať rôzne taktiky. Po lete som chcel skúsiť niečo nové a vydal som sa na Zemplínsku Šíravu. Keďže som z Popradu tak to mám najbližšie na tuto veľkú vodu. Nachádza sa tam pekná obsadka kaprov a niekoľko legendárnych rýb. Celkovo som tam strávil tri päť dňové a dve troj dňové rybačky. Je to krásna, veľká voda s veľkou obsadkou a s veľkými možnosťami na rybolov.

 

S akým cieľom si prichádzal na tieto tvoje výpravy?

Bolo to niekoľko cieľov. Hlavne spoznať vodu, naučiť sa používať GPS a všetko okolo toho. Zemplínska Šírava je veľká škola pre mňa, keďže som chytával na jazerách väčšinou do 100 ha, kde vyvážky nie sú cez 500m a celková taká náročnosť rybolovu. Na každej výprave bol cieľ jasný, dostať sa aspoň cez 10 kilovú hranicu u kapra. Nakoniec sa mi to podarilo pri každej návšteve tohto revíru. Takže super spokojnosť z mojej strany. Keďže som nováčik na tejto vode na začiatok tak skromne možno na ďalšiu sezónu si to posuniem o par kíl viac.

Čitateľov, ale aj mňa zaujíma aké poznatky si si odniesol z tvojich výprav. Chytal si stále na rovnaké príchute boilies , alebo si skúšal stále niečo iné?

Na každej výprave som skúšal dva typy boilies. Keďže ja rad skúšam a ako sa vraví že top gulička na veľké ryby je od nás boilies SIGNAL ( rak a kôrovec ). Pravé tento boilies som si vôbec nebral so sebou. Moja naj gulička je RS1 ( rak a robin red korenie )., ktorej verím. Je to veľmi podobná k boilies SIGNAL iba, že obsahuje robin red. Na prvej výprave som zvolil kombináciu RS1 s GLMarine ( mušľa ). Tieto dve chute som skombinoval tak aby mi GLMarine natiahlo rybu na lovné miesto a RS1 to ako tak vyselektovalo. Druhu výpravu som si vzal opäť RS1 a NFS tak isto ako GLMarine a NFS ( prirodzená potrava ) mi potiahlo rybu na lovné miesto a RS1 som to selektoval. Na krátkych výpravách som šiel jednoznačne do RS1. Na poslednej mojej výprave som si zobral RS1 a NFS ale tento krát som RS1 nedal a skúšal som to len s NFS a bolo to síce trápenie ale podarilo sa mi tiež prechýtať cez menšiu rybu ku kaprovi presahujúcemu hranicu 10kg čo opäť potešilo.

Podľa tvojho skúsenosti čo najviac na Šírave funguje?

Skúsenosti mám ešte malo ale už nejaké tie poznatky mam s tejto sezóny. Niečo si tvorím už na ďalšiu sezónu. Základ je podľa mňa tvrda a ťažšia gulička, ktorá nie je až tak aromatická. Určite čo v ďalšej sezóne chcem vyskúšať a čo si myslím, že môže pomôcť ku krajšej rybe sú predmáčané nástrahy. Veľmi dobre mi takto funguje IF1 ( mäso ), ktoré som tam ešte neskúšal. Na menších vodách to fungovalo super. Hlavne je byť pri vode a užívať si tie zážitky a prírodu.

Máš nejaké tipy, ktoré rozhodne fungujú a nebojíš sa s nimi o ne podeliť?

Určite by som sa rad podelil ale zatiaľ nejaké presne tipy alebo triky nemám, ale jedno viem že v ďalšej sezóne budem opäť skúšať moju obľúbenú guličku RS1.

Spýtam sa ešte na význam režimu Chyť a pusť. Myslíš si , že práve tento režim lovu môže z našich vôd spraviť podobné destinácie ako sú v zahraničí?

Poviem to takto myslím si, že na Slovensku ma význam chyť a pusť, aj keď ako som sa dozvedel od miestnych, že ryby sa berú tak či tak na Zemplínskej Šírave. Je to ťažko rozoberať ale všetko je to o ľuďoch aby sa pochopilo že kapitalna ryba patrí späť do vody. O tejto téme by sa dalo písať aj cele dni.

 

Galéria:

 

 

Najnovšie články