S Radom som sa stretol prvý krát v roku 2013 na sedem dňovej súťaži na maďarskom jazere Adacs, kde organizuje pravidelný pretek Pro Line Adacs cup .
Po tejto súťaži som začal pravidelne sledovať ďalšie ročníky, Rada som si pridal na môj facebook a sledoval aj jeho úlovky a ďalšie pôsobenie na iných súťažiach. Rado za ten čas nachytal kopec krásnych kaprov, ktoré vážili aj nad 20 kg. Dá sa povedať, že nás rybárov spája jedna vášeň a to spríjemnenie si tohto uponáhľaného života v pírode, pričom neide len o úlovky, ale hlavne o relax, ktorý sa nedá popísať. Asi preto nás kopec ludi nechápe, ako vydržíme sedieť nespočetný počet hodín pri vode.
Ale vráťme sa k Radovi , značke Pro Line, či súťažiach ako je Zemplinsky kapor, Pro Line Adacs cup alebo IBCC. V nasledujúcom rozhovore vám Rado priblíži jeho skúsenosti s lovom kaprov, usporiadavaním súťaži a jeho účinkovaní na takýchto podujatiach.
Rado začnime začiatkami s veľkou kaprárinou. Kedy sa to začalo v tvojom prípade?
🙂 so športovým rybolovom som začal ako piatak základnej školy. Bývali sme na sídlisku Nad jazerom v Košiciach a chodil som sa so spolužiakmi hrávať k rieke Hornád, Štrkovisku Krásna a k vodnej ploche Jazero. Tam som spočiatku pozoroval rybárov a neskôr som to „na čierno“ skúsil so špulkou silónu, plavákom na šťuky a obrovským háčikom Mustad č. 5 🙂 Vďaka môjmu otcovi (ktorý ma zapísal do rybárskeho krúžku) som si urobil rybársky lístok a dostal od neho svoje prvé udice. Kedže som sa ale venoval futbalu, rybky museli počkať až do môjho vážneho zranenia v Tatrane Prešov, ktoré ukončilo moju kariéru. Vrátil som sa k rybám a okolo rokov 1999 až 2001 som to tomu prepadol na 100% (ako v detstve pri Hornáde :)). Pri vode som sa stretol s kamarátmi, ktorí prepadli tej istej vášni pre lov kapra na boilies ako ja a tým sa to začalo. Touto cestou by som chcel pozdraviť Marcela, Medveďa, Rola, Jara, Megu a ďalších, ktorí ma na tejto krásnej ceste zo začiatku sprevádzali.
O tebe je známe , že veľmi rád pri love vyhľadávaš prekážky. Prečo si sa zameral na tieto miesta? Čím sú podľa teba výnimočné?
Prekážky sú podľa mňa jedny z miest, kde sa staré a skúsené ryby zdržiavajú. Vyhľadávajú ich kvôli veľkej možnosti úniku, ale slúžia im aj ako ukryt, či zásobáreň potravy. Vysokú školu „prekážok“ som absolvoval hlavne na Štrkovisku Krásna pri Košiciach. Okrem toho, že bolo jazero z 90% zarastené vodnými rastlinami, ktoré siahali až po hladinu, vyskytovalo sa tam množstvo potopených stromov a roznych iných prekážok. Vydolovať odtiaľ väčšiu rybu stálo veľa námahy a aj umu. Hľadali sme nové spôsoby, nové materiály a možnosti, ako sa prepracovať ku krajším rybám, čo malo za následok aj naše zdokonaľovanie a odklon od zaužívaných (tradičných) spôsobov vtedajšieho lovu kaprov. Na každej vode, kde lovím sú pre mňa prekážky výzvou, ale aj predpokladom pekného úlovku.
Pri svojich výpravách chytáš na značku Pro Line. Ako si sa dostal k tejto značke?
Venovať sa lovu kapra takým spôsobom, akým sa mu venujem ja je náročné! Nejedná sa iba o čas strávený pri vode, výbavu, ale aj o financie. Týždne a mesiace strávené pri vode počas sezóny si vyžadujú aj určité množstvo krmenia. Po skúsenostiach s viacerými značkami (Dynamite Baits, Q-RYB, MIKBAITS, K. NASH, CC Moore), som sa ako jeden z prvých na Slovensku dostal k výrobkom značky Pro Line Carp Products a tie mi učarovali. Bola to na jednej strane ich kvalita, ale zároveň ma veľmi oslovila aj ich cena! Po krátkom čase ich používania sa mi podarilo uloviť viacero pekných kaprov nad 20kg a z ich pomocou sme dosiahli pekné výsledky aj na kaprových pretekoch. Po dohovore s mojimi blízkymi som sa rozhodol, že skúsime ponúknuť KVALITU ZA ROZUMNÚ CENU aj iným slovenským rybárom a to bol už iba krok od toho, aby vznikol eshop, sklad, atď. Vedel som, že v takej širokej konkurencii, ale aj malému trhu (oproti iným európskym krajinám), to nebude vôbec ľahké. Mojim zámerom nebolo byť milionárom, ale skôr poskytnúť mojim priateľom, ale aj všetkým ostatným rybárom produkty, ktoré poznám, prostredníctvom firmy Pro Line fishing. Viem, čo naša firma firma ponúka, poznám účinok, zloženie a kvalitu našich produktov nie iba z katalógu, ale rokmi testovania a ich používania priamo pri vode. Myslím si, že spolu s nízkou cenou je to naša najväčšia devíza. Ďalšou veľmi významnou vecou, ktorá ma oslovila bolo to, že naša materská, holandská firma Pro Line Carp products je veľmi progresívna a neustále veľa investuje do výskumu, aby poskytla každoročne nové produkty, ktoré držia krok s inými značkami zvučných mien a tak poskytla svojim zákazníkom to najlepšie. Zároveň kladú maximálny dôraz na ochranu životného prostredia a všetky jej produkty podliehajú veľmi prísnym kritériam! Veď každý si može našu ponuku pozrieť v eshope na www.prolinefishing.sk
Priblíž čo ponúka Pro Line kaprárom a čo by si odporúčil najviac?
Firma je zameraná hlavne na lov kaprovitých rýb a ponúka všetko, čo moderná kaprárina vyžaduje. Hlavnú časť portfólia tvorí komplexný kŕmny program vrátane boilies, pop-ups, roznych partiklov, atraktantov, atď, atď, atď, J. Samozrejmosťou je kaprová bižutéria, člny, stojany, produkty na prechovávanie rýb a ďalšie. Je toho veľa, preto opäť odporúčam, aby si záujemcovia pozreli náš eshop, ale bo ma komtaktovali prostredníctvom telefónu, emailu, či FB. A čo by som odporúčal? Určite by som čitateľom ponúkol, aby skúsili niektoré z našich boilies, alebo fluoro Pop-ups (napr. Magic Mango, BBQ, alebo Garlic)
Už ako som spomenul v úvode, organizuješ preteky na jazere Adacs. Prečo si sa rozhodol pre toto jazero?
Maďarské jazero Adacs bolo jedno z prvých, na ktorom som chytal mimo Slovenska a zároveň to bol pre mňa „Raj na zemi“! Spoznal som tam dobrých, nezištných ľudí, ktorí majú radi rybolov a prírodu viac, ako hmotné statky!!! Kedže som sa s kamarátmi chcel dostať k vode na jar skôr, ako to povoloval náš rybársky poriadok, každú jar sme začínali kaprovú sezónu na Adacsi, kde sme mohli chytať 24hod, mohli sme mať aj tri udice a nemuseli sme riešiť niektoré neduhy našich vôd (o ktorých tu nechcem písať L). Kedže sa to skoro roznieslo a záujemcov o spoločnú rybačku s nami bolo stále viac, rozhodli sme sa s kamarátom Marcelom, že skúsime usporiadať priateľské týždňové preteky. Začalo to po súhlase od majiteľa Robiho a od vtedy sa to stalo tradíciou. Po určitom čase a s príchodom Pro Line som zostal, ako organizátor sám, no neustále sa to snažím niesť v duchu kamarátstva a zabezpečiť rybárom skorší začiatok sezóny na kvalitne zarybnenej vode, kde si možu zmerať svoje sily s konkurenciou krajín V4. V apríli 2017 sa uskutoční už 9-ty ročník J.
Tak ako ja, ale aj kopec ďalších ľudí si nevie predstaviť čo je všetko za takou organizáciou preteku. Čo všetko zahŕňa taká organizácia preteku?
Organizácia preteku pre mňa začína ukončením predchádzajúceho ročníka! Snažím sa tento pretek každoročne skvalitňovať po všetkých stránkach. Nejdem cestou zisku, ale snažím sa urobiť niečo pre iných. Dúfam, že za cenu, ktorá sa už roky nemení, majú možnosť účasti na kvalitných pretekoch. Organizátor musí myslieť na VŠETKO (losovanie, ceny, vytýčenie sektorov na vode i brehu, rozhodcovia, váhy, saky, atď.), ale ja sa snažím myslieť hlavne na pohodu, fair-play a BEZPEČNOSŤ všetkých zúčastnených. Je pre mňa veľkým zadosťučinením, keď preteky končia odovzdávaním cien, na ktorom sa stretnú všetci pretekári, lúčia sa s úprimným úsmevom a slovami – o rok sa tu stretneme.
V poslednom období si sa zúčastnil z môjho pohľadu dvoch náročných pretekov u nás (Zemplínsky kapor) ale aj v maďarsku na IBCC. Aký je rozdiel týchto pretekov?
Tieto preteky majú veľa spoločného, ale zároveň sú aj veľmi odlišné! Sú to najnáročnejšie preteky, aých som sa zúčastnil. Veľké vodné plochy, kvalitná konkurencia a náročná príprava je podľa mňa veľkou výzvou pre každého kaprára. Najväčší rozdiel vidím v prístupe organizácií, ľudí a inštitúcií, ktoré stoja v pozadí za hlavným organizátorom. Aj napriek enormnej snahe p. Šafu a jeho najbližších spolupracovníkav či rozhodcov na Zemplínskom kaprovi, je pomoc obcí, rekreačných oblastí a ďalších kompetentných nedostatočná. Pán Šafa by si zaslúžil väčšiu podporu hlavne pri úprave sektorov, prístupových ciest, atď. IBCC je na vysokej profesionálnej úrovni po všetkých stránkach. Každý sa snaží urobiť pre tento pretek maximum, pretože za tým vidia rozvoj cestovného rucha a zároveň podporu športového rybolovu. Tak by to malo byť aj u nás, ale niekedy mám pocit, že sa tu skôr „hádžu polená pod nohy“.
Ako prebieha príprava na takéto preteky?
Prípravy na tieto veľké preteky v našom tíme prebiehajú celý rok. Sú to pre nás vrcholy sezóny a keď tam idete, musíte mať naozaj VŠETKO (a dva krát)! Na jednej strane musíte splniť všetky požiadavky organizátorov a na strane druhej musíte myslieť na každú alternatívu, ktorá sa môže počas pretekov vyskytnúť. Na týchto obrovských vodných plochách môžete napr. vyvážať na 1300 metrov, alebo aj chytať na náhod, takže sa snažíme byť pripravený. Týka sa to nie len kŕmenia, ale aj celkovej našej výbavy. Tieto obe preteky sú nádherné aj tým, že vždy prinesú niečo nové. Celý tím sa musí vedieť prispôsobiť každej novej situácii a vyťažiť znej čo najviac. Každá nová skúsenosť nás obohacuje a zároveň dáva podnet na zlepšovanie sa. No podľa mňa je najdôležitejšia atmosféra a súhra v tíme. Ja som veľmi rád, že preteky absolvujem s tímom Pro Line Slovakia, kde sú Maroš a Lucia nie iba skvelí rybári, ale hlavne fantastickí ľudia a priatelia. Užívame si všetky preteky, ako obyčajné výpravy za kaprami J. Bavíme sa rybolovom a nikdy nechýba dobrá nálada, čo je podľa mňa naša najväčšia zbraň. Je dôležité byť v pohode aj keď sa tímu nedarí a veriť, že sa „karta obráti“. Myslím si, že sme dobrá partia a svedčia o tom aj naše výsledky, napr. 2. miesto na Zemplínskom kaprovi, alebo 19. miesto na IBCC a zároveň druhé miesto v sektore.
Aké sú tvoje plány do ďalšej sezóny? Aké miesta by si chcel navštíviť?
Keďže nie som povolaním rybár, ale riaditeľ základnej školy, nemám času na rozdávanie a musím si ho vedieť rozdeliť medzi rodinu, školu a ryby. Začínam plánovať už na konci sezóny a pripravujem si „rybársky kalendár“, kde majú svoje pevné miesto preteky na Adacsi, IBCC a Zemplínsky kapor, ktoré (ak sa nič mimoriadne nestane) určite absolvujem. Ostatné výpravy prispôsobím synovi Štefanovi, ktorý ide v mojich šľapajach a priateľke Lucii. Určite pôjdeme niekde do Maďarska (Adacs J), alebo si vyberieme niečo iné. Už nie je mojou prioritou ulovenie čo najväčšej ryby, ale skôr hľadám pri vode relax a príjemné trávenie voľného času s ľuďmi, ktorých mám rád, spojené s užívaním si športového rybolovu. Všetkým čitateľom odporúčam to isté. Buďte s ľuďmi, s ktorými je vám dobre, užívajte si tento krásny koníček a verte, že keď budete spokojný, prídu aj pekné úlovky. To všetko vám prajem do novej sezóny 🙂
Radovi ďakujem za zodpovedanie mojich otázok. Je zaujímavé vedieť ako prebieha príprava na významné preteky, či samotné organizovanie sedem dňového maratónu v love kapra.
Stránka webu značky Pro Line: http://www.prolinefishing.sk