Feeder od A-Z – Úvod

Milé rybárky a rybári,

mohli ste ma spoznať v prvom krátkom videjku, kde som Vám predstavil dve novinky, no nepovedal nič o sebe. Ryby lovím od malička a technike feeder sa venujem takmer 10 rokov. Kedysi som informácie čerpal zo zahraničných web stránok a sledovaním dnes už zaniknutej relácie Ryby Rybky Rybičky…

Ako to teda začalo? Doteraz si pamätám jednu časť, spred cca 15 rokov, kde pre mňa dovtedy neznámy taliansky rybár Roberto Trabucco navštívil Slovensko a ukázal redakcii RRR, že chytať rybu za rybou na prút s tenkou špičkou s pre mňa ešte nezmyselne tenšími vlascami sa dá tak ‘jednoducho’. Prešlo niekoľko rokov a do rúk sa mi dostal prvý feedrový prút. Úprimne, povedal som si: „Toto nie je pre mňa.“ Ale keď si ho kúpil moj rybársky parťák, ktorý ma zakaždým prechytal, začal som nad tým uvažovať. Definitívne rozhodnutie prišlo v jedno júnové ráno, keď som zdolal prvú rybu s prútom môjho kamaráta. Jemný prút a vlasec to na počudovanie zvládli a v podberaku sa ocitol krásny riečny šupináč. Bol to neskutočný adrenalín. Vtedy som sa stal pacientom-feedristom.

Prešiel prvý letný mesiac a vtedy ešte slovenské koruny zarobené na letnej brigáde sa rozkotúľali na prvé feedrove doplnky a feedrový prút nesúci meno hore spomínanej rybárskej relácie. Moje predstavy boli jasné: chytať ako z veľkej knihy (hlavný vlasec 0.16mm, nadväzec 0,14mm, feedrové košíky rôzcnych veľkostí a gramáží, feedrové krmivo a malé háčiky od veľkosti 16). Keď sa na to spätne pozerám, na začiatočníka to bol extrém.

Všetko ako z telky: super krmivo, super vlasce a prvá rybačka – neúspešná. Ako je to možné? Vravel som si: „Veď feeder chytá vždy a všade“. Bol som sklamaný. Nevedel som v čom je chyba. Skúšal som meniť miesta, krmivo, nadväzce a nástrahy. Pochopil som, že to nie je o super výbave ale o cite pre detail, o odsedených hodinách pri vode, o tom, že neúspech posúva naše hranice ďalej, že feeder nie je o rekordoch, ale že každá ‘nevydarená rybačka’ je vždy lepšia ako sedieť doma pri telke či v krčme.

edf

V tejto sérii článkov by som chcel pomôcť začínajúcim aj pokročilým rybárom objaviť nové montáže a poskytnúť rady. Poteší ma, ak mi napíšete čo Vás najviac zaujíma, prípadne aké veci by ste radi videli v praxi (nové montáže, nástrahy, atď.)

 

Dúfam, že každá rada či článok potešia čo i len jedného vyznávača tohto krásneho športu.

Marek Horný

 

Galéria:

 

Najnovšie články

VN Vrbov – miesto 5

Tento rok som si povedal, že obľúbený revír VN Vrbov odchytám počas celej sezóny na každom lovnom mieste. A keďže sa môj pôvodný plán chytať

Čítať »