Ako každý rok, tak aj tento rok sme si na našu júlovú výpravu vybrali jedno krásne staré zahraničné štrkovisko. Po príchode na jazero zistujeme od miestnych, že s aktivitou ryb to nie je až také pestré ako sme si s Peťom predstavovali, že ryba berie veľmi sporadicky a výlučne v nočných hodinách.
Po rýchlej debate s miestnymi, rozkladáme základný tábor, v ktorom budeme existovat ďalších 6 dni. Po asi dvojhodinovom mapovaní miesta a po zistení, že väčšina našich markrov je nám prakticky k ničomu , lebo nedokážu na takú diaľku, akú budeme chytať (nad 130 metrov), vyplavať. Zistujeme, že máme pred nami dve štrkové platne vo vzdialenosti od 120-140 metrov. Keďže už z minulých rybačiek vieme, že práve takéto štrkové platne sú na tomto štrkovisku top miesta a kapre sa na nich kŕmia pravidelne, tak si na distančných tyčiach vymeriavame presne tieto vzdialenosti.
Po identifikácii lovných miest a presnom zaklipovaní vlascov prichádza na rad kŕmenie, to sme prakticky rozdelili na rýchle a pomalé fungujúce guličky. Ako rýchle fungujúce guličky sme si vybrali Red One a Hot Demon, a ako tie pomalšie SK30 a Signal. Kŕmenie bolo pripravené a začína maratón lietajucích spombov, asi si každý z vás dokáže predstaviť aká je to makačka nahádzať 100-150 spombov denne na takúto vzdialenosť (taká, že Peťo pri tom dokázal zlomiť 2 spombové udice naštastie sme mali ešte záložne :)).
Po zakŕmení prichádzajú na rad montáže a samotné nástrahy. U mňa padla voľba na fluorocarbonový D-Rig (keďže som mal v pláne chytať neutrálne vyvážené Pop-Tops a panačiky) a z nástrah to bola klasika, ktorá väčšinou funguje veľmi rýchlo a to sk30 pop-tops, red one s kokosovou popkou a sk30 s ananásovou popkou. Po ďalekom a presnom náhode prišli dlhé hodiny čakania, ktoré nám spríjemnovali rumunský susedia príhodami o tom, ako sú na jazere už 6-ty deň a zatiaľ majú uloveného jedného kapra o váhe okolo 10 kg. No my sme sa s Peťom nedali odradiť a aj keď síce už bežal tretí deň výpravy a my sme boli zatiaľ bez záberu, tak sme v pravidelných intervaloch dokŕmovali zvolené miesta a skúšali rôzne nástrahy.
Práve v tretiu noc sa ozýva môj ľavý prút, ja euforicky vybieham z bivaku dvíham udicu a citim krásny ťah. Poviem si “yesssss konecne”, no žiaľ po 15 minútovom boji rybu strácam pri brehu v hustej tráve. Do rána sa už žial nic nedialo, po nočnej skúsenosti sme s Peťom trávu pri brehu trochu zriedili a vytvorili uličky na zdolávanie rýb, zasa počas dňa dokŕmili a pravidelne menili montáže. Deň, ako sa už stavalo rutinou prešiel bez záberu a my sme čakali pripravený práve na noc. Zrazu piiiiip a brutálna jazda, ktorá ma zobúdza a ja v nadšení bežím k udici. Rybu zdolávam a v podebráku sa nám ocita mohutne stavaný lysec o váhe okolo 15 kg hovorím si konečne. Do rána sa nam podarilo zdolať ešte dve ryby s naj váhou 20+ kg z čoho som mal po tak dlhom čakaní veľkú radosť.
Prichádza posledná noc výpravy, opäť sa opakoval scenár z predošlej noci a my sme dokazali urobiť este tri zábery medzi 1-3 hodinou ráno, žiaľ zdolali sme len 2 ryby tiež okolo 14-15 kil a najväčšia ryba sa nám po vyše 40 minútach boja žial v hustých trávach vypla. Keď sa nám konečne ryby začali pravidelne kŕmiť na naších miestach, museli sme výpravu ukončiť, keďže pracovné vyťaženie nám nedovoľovalo ostať dlhšie.
Suma sumárum, podarilo sa nám teda urobiť 9 záberov a zdolať 6 rýb s naj rybou niečo cez magickú hranicu 20 kg. Z nástrah nám najlepšie fungovali guličky z dielne starbaits a to red one s bielou popkou a neutrálne vyvážené guličky pop-tops v príchuti sk30. Aj cez nízku aktivitu rýb na našej poslednej výprave na tejto vode plnej nádhernych rýb, sa už teraz teším na ďalšiu výpravu, ktorú máme naplánovanú na máj 2019.
Pre carpfishingtime.sk Dušan Schneider
Galéria: