Robiť obyčajné veci neobyčajne dobre

Značka Nikl je jednou z TOP značiek, ktorú ponúka slovenský a český trh.  Záujem o nástrahy rok čo rok v obci kaprárov stúpa a preto som sa rozhodol požiadať kolínskeho šéfkuchára o rozhovor. S Karlom som sa dohodol na telefonickom rozhovore,  počas ktorého sme prebrali rôzne témy či už o testovaní boilies, o výpravách , pretekoch ale taktiež sme podebatili o rodine a iných témach. Úprimne musím povedať, že tento rozhovor bol fakt super.

Teda poďme na to od začiatku. Karel mi rozprával zaujímavý príbeh ako sa k rybárčeniu dostal. Je potrebné povedať, že žiaden člen rodiny nebol rybárom, preto je Karel Nikl rybársky samouk. „Vášeň k rybám začala na dovolenke v rekreačnej oblasti na chalupe, kde som našiel starý bambusový prút . Následne som si zakúpil vlasec  a medziočkového policajta , ktorého som nejakým spôsobom omotal o vlasec a použil ho ako plavák.  Na maličkom štrťhektárovom lome som skúšal pomocou chleba uloviť plotičku.“

ven51188a_nikl

Začiatky boli ťažké no po stretnutí so skupinkou, ktorá lovila nástrahové rybky prišli prvé úlovky. Tento okamžik  bol v Karlovom živote zlomový, kedže po tejto dovolenke šlo všetko stranou a rybárčenie sa stalo číslom jeden až do dnešného dňa.

„Samotný vznik značky nastal v roku 2002, vtedy som ukončil svoje aktivity v prosperujúcej firme s odlišným zameraním a začal sa naplno venovať výrobe návnad a nástrah pre lov kaprov.“  Pôvodný názov firmy, ktorú založil Karel Nikl bol Karp Aktual. No v týchto začiatkoch bol čas na písanie článkov a s tým spojené aj meno autora, to bol aj jeden z dôvodov prečo firma nesie meno jeho zakladateľa. Ďalšou vecou bolo to, že Karel sa nechcel skrývať za nejaký názov alebo baits, pretože jeho vyrobené produkty sú vyrábané z najkvalitnejších surovín.

Úspechom tejto značky je hlavne životné krédo: „robiť obyčajné veci neobyčajne dobre“. Na výrobu boilies sa používajú tie najkvalitnejšie suroviny, ale to nieje všetko. Hlavným dôvodom úspechu je znalosť surovín a tým druhým dôvodom úspechu je znalosť samotného kapra. „Keď som začal študovať kapra, zháňal som rôzne študijné materiály o tejto rybe. To mi pomohlo pochopiť rôzne chyby , ktoré výrobcovia robia.“  Neustále štúdium dopomáha k dosiahnutiu tých najlepších výsledkov vo výrobe. Proces testovania noviniek prebieha dlhodobo, pretože výsledok kvalitnej nástrahy vyžaduje dôsledne testovanie na viacerých miestach a samozrejme aj v rôznych ročných obdobiach. „ Okrem testerov, ktorí samotné nástrahy skúšajú, mám aj svojich kaprích pomocníkov v jazierku doma, kde vidím prvé reakcie na moje nové nástrahy “.  

00452-21-50kg-3

Novinkou pre tento rok je boilies Gigantica, ktorá prešla dvojročným testovaním. Tento druh je zložený z rozpustných múčok a 3 druhov esencií, ktoré sú veľmi dobre namiešané a jednou  špeciálnou esenciou, ktorá je namiešaná špeciálne pre značku Nikl. Boilies pod názvom Gigantica je vhodná do všetkých situácii, či už sú to súťaže, lov na riekach, na štrkoviskách a pod.

Ako ste si mohli všimnúť team Karel Nikl sa počas tohto roka zúčastnil viacerých významných pretekov. Za samotným úspechom  je kvalitná príprava na samotný pretek. „ Ak idem na preteky na neznámu vodu, je pre mňa dôležité získať, čo najviac informácii o tejto lokalite. Príkladom je Balatón, kde sme si pred súťažou zatrénovali, získali dostupné informácie na internete ale veľmi dôležité informácie prichádzajú od miestnych kaprárov, čo často robím a vytváram si obraz o samotnom revíry“. Počas sezóny sa Nikl teamu enormne darilo. Druhé miesto na Balatóne, tretie miesto na Carp maraton Praha a tradičná súťaž je World carp classic, kde sa Nikl team umiestnil na prvom mieste. Najnáročnejší pretek bol Carp Marathon Praha, kde sa chytajú 50-70 cm kapre. „ Tento pretek je fyzicky najnáročnejší, pretože chytáme malých kaprov s nižšou váhou a s tým je dôležitá aj samotná zakŕmovacia stratégia. Používame method mix a samotná príprava a kŕmenie počas tohto preteku  nie je vôbec jednoduché.“

47-3377

     Každý z nás rybárov má svoj TOP úlovok,  Karlov TOP úlovok je zároveň aj jeho živým snom. Príbeh o tomto úlovku je veľmi zaujímavý: „ Môj TOP úlovok som videl iba v sne, bol to živý sen, pretože ja viem, že toho kapra som mal na udici. Ja totiž milujem plnošupinatého lysca, jeden z mojich rybárskych snov je chytiť takého obrovského lysca s váhou okolo 30 kg, takýchto kaprov je na svete strašne málo. A ja som bol pre rokmi na revíry Lac Du Der, kde som chytal s Vladom Žuborom a mal som záber od kapra, naskočili sme do člnu, začali sme tohto kapra zdolávať a ten kapor náš čln vozil a my sme ho zdolávali. Nakoniec som toho kapra nedostal, pretože pod vodou boli pne stromov a práve tam som o rybu prišiel. Bol som z toho nešťastný, keď sme sa vrátili na breh, celý čas som o tom rozprával aká veľká ryba to bola. Keď som v noci zaspal, tak som mal veľmi živý sen a v tom sne sa mi ten kapor objavil. Ráno som vyrozprával tento sen a ja viem akého kapra som mal na udici pretože sa mi zobrazil v tom  mojom sne. A bol to veliký plnošupinatý lysec, po ktorom túžim. Takže to je môj TOP úlovok, ktorého som mal len v sne.“

V závere tohto článku by som chcel veľmi poďakovať Karlovi, že si našiel na mňa čas, bol to fakt zážitok rozprávať sa s ním. Držím mu palce, nech  sa mu podarí uloviť vysnívaného plnošupinatého lysca a nech nás zásobuje kvalitnými nástrahami. Je veľká smola, že tento rozhovor nie je vo forme videa, pretože Karlove príhody boli fakt príjemne a poučné.

 

Najnovšie články

Lovné miesta

V rámci príprav sme odkontrolovali jednotlivé lovné miesta, ktoré sú v poriadku a nás čakajú ďalšie prípravy na pretek. Lovné miesto 1 Lovné miesto 2

Čítať »