Prvá návšteva Bledu

Nová sezóna nám klope na dvere a keďže naše revíri ešte zývaju prázdnotou rozhodli sme sa uskutočniť našu vôbec prvú zahraničnú výpravu. Vybrali sme si jazero v Slovinsku blízko hlavného mesta Ľubľana, jazero Bled. Veľmi známa lokácia pre kaprárov z celého sveta s ostrovom, na ktorom sa vyníma krásny kostol.

Lístky sme si kupovali online už v januári a veľa možnosti na výber sme veru nemali. Naša predstava bola si tam zachytať približne okolo mája ale volné termíny boli uz iba začiatkom apríla tak sme dlho nešpekulivali a zarezervovali sme si prvé štyri aprílové dni. Ako je na apríl zvykom počasie vie byť pekne šialené, čo sa nám aj potvrdilo. Prvý deň sme si vyčlenili na oboznámenie sa s jazerom a okolím. Neodradil nás ani hustý dážď a absolvovali sme prechádzku okolo jazera kde sme si obzreli miesta kde je možné chytať a preplavili sme sa na ostov kde sme si pozreli majestátny kostol. Zmokli sme ako myši ale s čistým svedomím môžem povedať, že to stálo za to. Po ubytovaní sa, sme si dali vysušit veci a ostávalo nám len pripraviť si spod mix a prebrať stratégiu do prvého lovného dňa. Ako spod mix sme volili rozdrvený boilies z rady attract v kombinácii s partiklom a mikro peletkami a na maximálne zatraktívnenie sme to preliali boostrom.

Na háčik sme sa rozhodli isť do rozpustných boilies a dumbelsiek od Dr. Baits. Ja v príchuti krill strawberry a Miloš zvolil osvedčenu guľu orange fire, ktorá nám vlani fungovala skutočne všade a za každých okolnosti no a montáž sme ešte obalovali v paste danej príchute. Na druhú udicu sme zvolili pop-up v rôznych farbách a príchuťiach, ktoré sme deň dopredu ešte prekvapkali esenciou, aby boli čo atraktívnejšie. Skoro ráno sme naložili fúrik vecami a vybrali sme sa k vode. Trošku sme mali obavu zo spombovania keďže ani jeden z nás sme to nerobili nejak často ale na moje prekvapenie nám to išlo velmi dobre a po pár spombách sme mali už udice vo vode. Výhľad či už na kostol, hrad alebo hory nám sprijemňoval čakanie na záber, ktorého sme sa prvý deň nedočkali. Scénár sa opakoval, neskorý príchod na hotel, príprava spomb mixu, krátky spánok a opätovné tlačenie fúrika na nové lovné miesto. Druhý deň sme zvolili zátoku blízko chráňenenej zóny v ktorej je medzi 1.aprílom a 15.júnom zákaz lovu.

Po dvoch hodinach čakania pre zmenu v hustom sneženi a v nulových teplotách prichadza prvý píp ale po zdvihnutí prútu som cítil, že to nebude nič veľké a veru nebolo, dokonca nešlo ani o cielenú rybu a podarilo sa mi na jahodovu dumbelsku chytit asi 50 cm pstruha. Zvyšok dňa už žiadny záber neprišiel a začinali sme tušit že to bude náročna rybačka. Po debate s rybárskou strážou, ktorá nás mimochodom poctivo kontrolovala každý deň sme zistili, že celé jazero ako keby stojí a rybári majú problém vyprodukovať akykoľvek záber. No nevzdávali sme to a dalšie dva lovné dni nás čakalo o čosi lepšie počasie konečne bez dažda, snehu a vetra.

Stiahli sme sa v zátoke na trošku plytšie časti vody ale ani to nám v chladnej vode v apríli neprinieslo záber. Odchádzeme trošku sklamaní ale ani náhodou sme nezanevreli na túto vodu a v hlavách už kujeme plán na reparát. Kto vie možno sa nám podarí uloviť kapra z Bledu ešte tento rok.

Pre carpfishingtime.sk

Miloš Mitaľ a Tomáš Lechman

Najnovšie články

VN Vrbov – miesto 5

Tento rok som si povedal, že obľúbený revír VN Vrbov odchytám počas celej sezóny na každom lovnom mieste. A keďže sa môj pôvodný plán chytať

Čítať »