Perfektná prebiehajúca sezóna s Hofim

Náš vynikajúci kaprár Peter Hofierka, opäť nenechal nič dlžný svojej povesti a počas júla chytil krásneho kapra , ktorý vážil cez 30 kg. Hofi si našiel čas a porozprávali sme sa o prebihajúcej sezóne.

Po krásnom úvode na IBCC, kde ste s tímom skončili na 4.mieste a ukázali, že ryby chytať viete si sa zúčastnil ďalších rybačiek a pretekov.  Ako prebieha táto sezóna?

Keď sme spolu robili rozhovor na výstave v Trenčíne, som povedal, že sa dajaký Český, alebo Slovenský team dostane na stupne víťazov.  To že z toho nakoniec bude SK-CZ  exhibícia som netušil a rovnako ani to, že  sa nám podarí nachytať takmer tonu kaprov a z 200 teamov skončiť na krásnom 4 mieste. Mali sme trošku smolu a 7 kg nás delilo od tretieho miesta. Vlani to bola 12 kg strata na druhé miesto… Čo na to povedať?!  Potešila ma však ešte jedna vec a to, že sa mi pri druhej návšteve Balatonu podarilo uloviť ,,big mamu,, a zdolal som si nádherného lysca s váhou 21,51kg. Mal som nesmiernu radosť.   Krátko po návrate z Balatonu už začala sezóna na našich vodách, kde som sa tradične venoval svojmu obľúbenému štrkovisku. Podarilo sa mi nachytať zopár pekných rýb a čerešničkou na torte bol šupináč cez 18kg.  V júni som sa nechal nahovoriť na pretek na Hejlove. Kamarát Marián nemal parťáka a ja som súhlasil, že s ním pôjdem. Bol to 4 dňový pretek, kde sa počítali 4 najväčšie ryby. S Mariánom sme to zvládli a tento pretek sme nakoniec vyhrali. Ako bonus som zobral ešte cenu za najväčšiu rybu preteku a to za lysca s váhou 20,40kg.  Po návrate z Hejlova som mal len 4 dni na regeneráciu a prípravu na ďalší pretek a to na Konkoli. Je to odstavené rameno Váhu pri Komárne. Vlani sme tam skončili  s kamarátom Tonym na druhom mieste / opäť nám chýbala len jedna ryba J  /  a mal som aj cenu za najväčšiu rybu preteku.  Tento rok Tony nemohol, tak som išiel s kamarátom Jarom Janáčom.  Bol to náš prvý spoločný pretek, navyše zraz a registrácia začali v deň mojich menín a samotný pretek začínal na ďalší deň, kedy som oslavoval svoje narodeniny. Nemali sme príliš šťastnú ruku a vylosovali si miesto,  kde vlani nechytili ani rybu… Rozhodli sme sa zabojovať aspoň o víťazstvo v sektore. Nakoniec sme to s Jarom dotiahli až na prvé miesto, s náskokom takmer 40kg.   Toto víťazstvo bolo pre nás veľmi cenné, lebo sa jedná o ťažkú vodu plnú potopených stromov a vyhrali sme z miesta, za ktoré by na začiatku nedal nikto ani 5 centov J  Takže krásny rybársky darček k meninám a narodeninám.  Ďalší spoločný pretek s Jarom bol na Vácičke a konal sa koncom júla. Pre nás neznáma voda, kde sa rátali  3 najväčšie ryby. Nepodarilo sa nám vylosovať ani jedno z troch vytipovaných miest a skončili sme na 4 mieste. Náš tip na dobré miesta bol správny a všetky 3 fleky nakoniec skončili na bedni.   Takže prvú polovicu svojej sezóny môžem označiť za extra úspešnú, aká sa každý rok nepodarí.

 

 

Pred pár dnami prebehla v kruhu kaprárov skvelá správa. A to bol tvoj krásny úlovok kapra nad 30 kg. Prezraď nám na akom jazere si ju chytil? Akú nástrahu si použil? 

Dnes sa správy šíria rýchlosťou blesku a to nielen tie dobré,  ale ešte rýchlejšie tie zlé J  Áno kamarát Marián sa chystal na 4-5 dní na ryby do zahraničia a netrvalo mu dlho, aby ma nahovoril na túto neplánovanú rybačku. Neraz som sa presvedčil, že práve takéto neplánované ,,rýchlovky,, bývajú najúspešnejšie.  Marián mal vytipovaných niekoľko jazier a v prípade,  že by bolo jazero príliš plné,  išli by sme ďalej.  Zakotvili sme na jednom miestnom štrkovisku, kde sme sa usadili. Lovilo tu pomerne dosť rybárov z rôznych štátov, ale našli sme miesto s ktorým sme boli spokojní a nemuseli cestovať ďalej. Od začiatku sme si stanovili trošku rozdielnu taktiku kŕmenia ako rybári okolo nás. Keďže na tejto vode sa nemôže vyvážať ani používať vyvážacie lodičky, spoľahli sme sa na spomby a kobry.  Okolo nás kŕmili tak, že asi každé 2hodiny hodili do vody 10-15 rakiet. Spravili sme opak a s Mariánom sme sa na tejto výprave prepli do režimu  ,,terminátor,,. Keď sme začali kŕmiť, tak sme išli 6-7h denne a to bez prestávky!  Jediná pauza bola na napitie, prípadne vlezenie do vody na osvieženie sa, lebo panovali neskutočné horúčavy.  Dennú dávku sme si stanovili na 30kg partiklu a každý sme si vhodili na svoje miesta ešte 7-8 kg boilies. Možno sa to zdá veľa, ale s potápania viem ako sa takéto množstvo na dne stratí, navyše ked sa kŕmi z brehu spombou a je tam značný rozptyl.  Boli sme si istí, že našu  dávku kŕmenia nemôžu ryby ignorovať a dajakú rybu stiahneme aj od susedov. Takýchto dvoch ,, pacientov,, ako sme boli my dvaja tam asi dávno nevideli a ten kto spombuje vie, čo to je za ,,otročinu,, vyhádzať také množstvo kŕmenia strednou spombou na 100m vzdialenosť. V noci sme už na rozdiel od susedou nekŕmili a neplašili si miesto. Pod háčik sme tak isto dávali podstatne menšie nástrahy ako naši susedia. Marián chytal na produkty firmy Jet Fish a ja som našil 16mm boilies BigB /broskyňa black pepper / a k tomu som pridal 10mm PopUp pampeliška. Na záber som čakal síce dva dni, ale čakanie sa mi evidentne vyplatilo. Prvá moja ryba z tohto štrkoviska mala váhu 34,45kg!  Nevýhodou tejto vody bolo množstvo prekážok pod vodou. Najmä potrhaných silónov a šnúr v ktorých som stratil jednu slušnú rybu. Marián mal síce o niečo viac záberov ako ja, ale na druhú stranu omnoho viac smoly a z 10 záberov dostal na breh len dve ryby…

Preteky a klasická rybačka je istý rozdiel. Je to tak aj u teba? Ako sa odlišuje klasická Hofiho rybačka od preteku?

No je to rozdiel, aspoň u mňa určite. Klasickú rybačku si už niekoľko rokov užívam. Nenaháňam sa a beriem to tak, že čo má prísť, to príde. /rozdiel bol hádam len na poslednej výprave, kde bolo treba fakt zamakať/  Mám už aj svoje roky a 4 krížiky na chrbte ako sa vraví. Zistil som, že čím viac  to mám takpovediac na háku, tým sa viac darí J  A na úlovky sa nemôžem sťažovať. Ba naopak som spokojný ako to ide. Preteky sú pre mňa trochu iná kategória rybačky a preto ich mám rád. Je tam napätie, nervozita , adrenalín, súťaživosť. Na preteku si uvedomím, akú radosť mi dokáže urobiť aj  trojkilový kaprík, ak je taký práve bodovaný. Dokážem sa prepnúť do režimu ,,terminátor,, a kto ma pozná vie, že som schopný ťahať niekoľko dní bez spánku a ísť na plný výkon.  Keď ryby neberú neviem spať, lebo premýšľam čo treba zmeniť a urobiť inak, aby to začalo jazdiť. Keď to berie,  nedokážem si ísť ľahnúť a nechať všetko na kolegovi.  Skôr to býva naopak, že ja som ten, kto obsluhuje aj parťákove udice.  Horšie bývajú potom tie návraty do reality a cítim už na sebe, že mi trvá omnoho dlhšie,  kým doženiem spánkový deficit a som opäť fit ako pred pretekom.

 

 

Viacero ľudí  zaujíma ako sa pripraviť na rybačky počas týchto letných dní. Načo si dávať pozor, aké montáže používať, aké nástrahy a aké miesta vyberať?     

Odpoviem možno trochu inak, nakoľko takýchto a podobných otázok dostávam veľa a ťažko sa na ne odpovedá.  Každá voda má svoje špecifiká a nejestvuje zaručená rada ani nástraha a ani montáž, ktorá na 100%  zafunguje vždy a všade. Aj ja sa neustále priúčam niečomu novému. Tým že navštevujem rôzne lokality a rôzne tipy vôd, z každej rybačky či preteku, si beriem dajaké ponaučenie.  Keď  to jazdí netreba moc špekulovať, lebo to môže človek prekombinovať. A keď  to nejde, vtedy treba hľadať príčinu prečo to nejde.  Sám bývam často krát v koncoch a naozaj neviem čo mám urobiť, ale niekedy stačí aj malá zmena a zrazu sa to otočí a z neúspešnej rybačky sa stáva úspešná.  Keď  to nejde treba špekulovať a nezostať statický. Veľa ľudí si povie, že dnes neberú a tým to pre nich končí. Pritom stačí zmenšiť háčik, zjemniť šnúrku, použiť menšiu nástrahu, obaliť nástrahu cestíčkom, použiť popku, nadipovať, alebo pre zmenu nechať odmočiť nástrahu. Nebáť sa použiť Zig rig, keď ryba nechce prijímať potravu z dna.   Je množstvo možností prezentácie nástrahy a treba nájsť tú pravú pre danú chvíľu. Máme dve udice, tak na každú dám niečo iné a inde ju nahodím, alebo vyveziem. Nerobím zasadnú chybu ako veľa rybárov, že sa vyberie na ryby s jedným druhom boilies o ktorom si práve prečítal dajaký článok, ako na túto nástrahu dotyčný zachytal.  Samozrejme môže prísť sklamanie a na vine je pisateľ článku,  lebo klame a ním opisovaná nástraha nefunguje. Ja si ťahám na ryby niekoľko druhov boilies, lebo to čo mi včera išlo, dnes už nemusí. Mám zo sebou niekoľko druhou plavačiek a nebojím sa rôznych kombinácií.  Takže jediná moja rada je nebiť statický a nespoliehať sa na to,  že toto mi tu už raz fungovalo a musí aj teraz.

 

Prajem veľa krásnych úlovkov a chvíľ strávených pri vode.

Peter Hofierka

Galéria:

Najnovšie články