O slovenských priehradách s Andrejom Kochanom

Andrej Kochan obľubuje lov na naších slovenských priehradách. Preto sme sa ho rozhodli osloviť a porozpravať sa o jeho skúsenostiach a pohľadom ako vníma lov u nás.

Na slovenských priehradkach si odchytal kvantum hodín. Máš z nich samozrejme aj krásne úlovky. Ako by si charakterizoval naše vodné priehrady?
Áno, je pravda, že veľa času a hlavne najradšej trávim čas na slovenských priehradách. Je to pre mňa vždy výzva a pobyt pri vode si vychutnávam na maximum. Treba si uvedomiť, aká osádka sa na jednotlivých lokalitach nachádza,čo do počtu,tak aj veľkosť a množstvo trofejných úlovkov. Ísť na takúto výpravu ,treba ísť vždy síce so snami ale s pokorou a nohami pevne pri zemi. Lov na priehradách ovplyvňuje veľa faktorov a je hlavne dôležitý čas, ktorý je potrebný stráviť pri vode aby rybár bol úspešný.
Ktorá priehrada je tvoja najoblúbenejšia a ktorá je podľa teba najťažšia?
Mojou najoblúbenejšou priehradou je vodna nádrž Kráľova. Je to zároveň aj najťažšia voda čo sa týka lovu. Dosiahnúť záber od kapra nie je až taky problém pokiaľ mu ponúknete kvalintnú návnadu a nástrahu,nakoľko to je voda s veľkým množstvom prirodzenej potravy. Problém je vo vačšine časti priehrady rybu zdolať. Na kotvičkovanie niekedy aj tri krát po ceste za rybou treba mať skúsenosti a hlavne pevné nervy. Šírava je na rozdieľ od VNK náročná na ďaleké vyvážky a na obrovské množstvo malých kaprov nezmyselným zarybňovaním na vode CHAP doslova zneprijemňuje rybačku. Pri čom trofejné ryby upadaju na váhe,stredná mladá ryba nemá šancu dorásť ,čo je veľká škoda ,pretože to mohla byť voda svetového formátu.
Aký úlovok považuješ za ten najcennejší z našich revírov?
Zo slovenských zväzových revíroch si každú rybu vážim nesmierne a rovnako. Stále zdieľam názor ,že každá ryba 10+ je úspechom aj keď samozrejme chceme loviť stále väčšie a väčšie jedince.
   
Medzi miesta kde si zavítal patria aj zahraničné vody. Aký je podľa teba rozdiel medzi našimi a tými zahraničnými ?
Samozrejme navštevujem aj zahraničné vody. Mám prechodené Taliansko,Francúzsko,Španielsko ,Maďarsko. Je to ale spôsobené našimi obmedzeniami pri love. Pokiaľ by som mohol loviť celoročne u nás ,určite by som trávil čas pri love na našich vodách. Čo ma zaráža je aj rozdiel v cenách povoleniek, ktoré je u nás voči počtu revírov a tých pár mesiacoch ktoré možeme plnohodnotne loviť nehorázne vysoká a pre nás športových rybárov obvzvlášt.
               
Akým spôsobom by sme mohli dosiahnuť úroveň už spomenutých zahraničných revírov?
Možno sa raz dočkáme a príde vedenie s racionálnym myslením a skúsenosťami nie len spoza stola ale ja z praxe ako v športovom ,samozrejme aj rybolove tom konzumnom . Kedže vo všetkom ja racionálne zmýšlanie mám vidím schodné riešenia pre oba,,tábory“ rybarov a naše vody by sa mohli rovnať tým európskym už za krátky čas.
S prianim krásnych úlovkov Andrej Kochan.
Galéria:

Najnovšie články

VN Vrbov – miesto 5

Tento rok som si povedal, že obľúbený revír VN Vrbov odchytám počas celej sezóny na každom lovnom mieste. A keďže sa môj pôvodný plán chytať

Čítať »