King of Koi

Ponuku zúčastniť sa pretekoch na jazere Koi v Maďarsku  sme s mojim parťákom Michalom bez váhania prijali. Už niekoľko týždňov pred pretekmi sme rozmýšľali nad správne zvolenou taktikou a samozrejme nad dobre zvolenými nástrahami. Prípravu sme rozhodne nepodcenili, pred pretekom sme zháňali podstatne informácie o jazere, keďže to pre nás bola neznáma voda. Získavanie a zapisovanie informácii o neznámej vode je pre mňa prvý z niekoľkých podstatných faktorov úspechu. Po niekoľkých spoločných telefonátoch s Michalom sme vsádzali na tri rýchle gule od Starbaitsu : Peach and mango, Scopex and krill a Red one. Avšak v zálohe sme mali aj štvrtú guľu a to SK30, klasika, ktorá nikdy nesklamala.

Ako ďalším podstatným faktorom úspechu je zvýraznenie kŕmenia a samozrejme aj tzv. chytačiek-chytacích boilies. Kŕmenie sme zaboostrovali a posypali práškovými extraktmi, samozrejme chytačky už boli pripravene, tak už len stačilo kvapnúť par kvapiek zmesou esencii. Tak isto aj pri krátkodobých rybačkách ,či pretekoch je atraktivita kŕmenia  kľúčom k úspechu.

                         

Všetko sme mali pripravené na 100% a posledné ,čo nám ostávalo mať šťastnú ruku na los. A to sme veru že mali. Vylosovali sme si miesto č.1, z čoho sme mali veľkú radosť. Nasledovalo rozbaľovanie prútov, stavanie bivakov a príprava nadväzcov. Naším prvotným plánom bolo chytiť prvú bodovanú rybu preteku, takže na dve udice sme nabili popky v esencií a na ďalších dvoch prútoch viseli malé 14mm guličky s 10mm popkami. Tí ktorí ma poznajú vedia, že čo sa týka koncových montáži tak ich  vôbec nekomplikujem. Bezuzlovo naviazaný centurion s rovnátkom je montáž, ktorú používam z 90% mojich výprav, túto montáž vždy dopĺňam bročkom pre lepšiu rotáciu háku do spodnej papule kapra.
V poradí tretí z podstatných faktorov úspechu na pretekoch je správne rozloženie prútov. Čo nás ale prekvapilo, bola nulová aktivita rýb, za 24 hodin sa chytili len pár rýb. A my sme si prvú noc pripísali prvý doblue.

                               

Každé ráno sme vstávali s východom slnka, aby sme pozorovali aktivitu rýb na hladine, a tak menili celkovú taktiku chytania. Keďže sa nám ryba ukazovala blízko pri stromoch, tak samozrejme jednu udicu sme stiahli a hádzali priamo do miest kde sa ukazovala ryba. Po každom náhode sme dokobrovali par gúľ, naschvál sme pre tuto udicu nepoužili čln, aby bolo miesto neplašene. Z tohto prútu sme mali našu najväčšiu rybu cez 20kg a niekoľko ďalších cenných rýb. Naše dve zadne prúty  sa rozbehli až druhy deň. Keďže sme plno rýb strácali v prekážkach tak do boja nastúpili centuriony vo veľkosti č. 2 na hrubšej šnúrke. Dobrá práca s kotvičkou na vode bola veľmi dôležitá keďže každá ryba to nasmerovala priamo do zatopených koreňov. Po zmene nádvezcoch a zväčšenia nástrah sa nám na podložke ocitli hneď väčšie ryby. Našou top nástrahou pre chytenie väčšej ryby bolo redone v priemere 24mm so 14mm popkou ananas.
S našou štvrtou udicou sme skákali po miestach vo vode a aktívne rybu vyhľadávali. Na tento prút sme mali tiež veľmi pekné ryby cez 15kg. Keďže sme pre tento prút používali malo kŕmenia, tak zábery prichádzali hneď po vyvezení, prakticky sme odchytávali prvé ryby, čo našli naše kŕmenie. Keď sme kontakt s rybou nemali, tak sme všetky prúty prenášali, resp. prehadzovali pravidelne každých 5hodin. Týmto článkom sa chcem poďakovať aj Konymu Prekaprarov.sk za krásne organizované preteky.

                             

Pre carpfishingtime.sk
Richard Jakab

Galéria:

Najnovšie články

Ďalšia vydarená rybačka

Ahojte, práve som absolvoval rýchlu 24 hodinovú vychádzku na Svitské kaprové Jazero. Keďže som tam chytal prvýkrát nemal som veľké očakávania ale opak bol pravdou

Čítať »