Keď ryby neberú , alebo rybačka bez záberu.

Možno o tom veľmi nehovoríme, nepíšeme, no stáva sa to často. Ísť na ryby a skončiť bez záberu.

Facebookom sa šíria pravidelné správy o vydarených rybačkách alebo úlovky kaprov, no pochváliť sa neúspešnou rybačkou nebýva zvykom. Pričom to nie je žiadna hanba. Dôležité sa je poučiť sa z vlastných chýb, byť odhodlaný a hlavne nezanevrieť na danú vodu či samotnú rybačku. Otvorene vám poviem, že to bol aj môj prípad. Počas júla som absolvoval rybačku na známom jazere v Maďarsku. A výsledok? Tri zábery a spotreba cca 30 kg boilies, 10 kg partiklu a asi 7 kg rôznych peliet. Priznám sa, po príchode domov som ostal sklamaný, vyhľadával som rôzne články na podobnú tému, no bez výsledku. Po chvíľke som bol ale opäť nabudený a odhodlaný túto vodu zdolať. No o tom vás budem informovať, či už úspešne alebo neúspešne. No nevzdám sa ľahko.

Zaujímalo ma, či sa podobný scenár stáva aj našim špičkovým kaprárom, ktorých poznám a hrozne si cením ich skúsenosti a ochotu poradiť.

Karel Nikl:

Výpravy bez záberu som samozrejme zažil a zažije ich úplne každý. Je to prirodzená súčasť rybačiek, proste patrí to k tomu, nedá sa stále na výpravách nachytať.

Ivan Fabian :

Rybačiek bez záberu som zažil niekoľko. Predovšetkým to bolo pri spoznávaní nových vod a pri zlom lose na pretekoch. Ak to skutočne nebere, tak netreba panikáriť.

Tomáš Vaňek:

Myslím si, že to nie je nič neobvyklé a v dnešnej dobe sa o tejto veci hovorí veľmi málo. Ľuďom sa ukazujú len úspechy, ale myslím si, že bez neúspechov by neboli úspechy.

Peter Hofierka:

Samozrejme som také chvíle zažil a bez toho to asi ani nejde. Pokiaľ niekto povie, že to nezažil, tak klame, alebo chodí málo na ryby.

 

Správna reakcia počas rybačky je tá najdôležitejšia. Ako sa vraví treba skúsiť “prekopať taktiku” a čím skôr zareagovať na nepriaznivú situáciu. Ale pomôže to? Pár tipov, ako zareagovať som dostal a veľmi rád sa o nich s vami podelím.

Ako reagovať v takejto situácii:

Karel Nikl , popredný český kaprár, víťaz WCC a majster majstrov má v tom jasno. Ak je možné je potrebné zmeniť miesto. No nie je to len o tom.

Karel Nikl:

“ Sú obdobia, situácie, kedy rybu nejde chytiť. Môžu byť nasťahované v inej časti jazera, prípadne neprijímajú potravu, hlavne počas týchto letných horúčav, kedy má voda deficit kyslíka. Dôležité je pozorovanie vody, hľadať kaprov. Ak je možné skúsme sa presťahovať na iné lovné miesto. Príkladom je hľadanie kaprov v podaní našho Jirku “Scopexa” Majera, ktorý sa presúval na francúzskom jazere a dosiahol záber od krásneho kapra. Takéto sťahovanie je náročné, no robím pre to maximum. Niekedy to sťahovanie za iným miestom mám celodenné. Ráno začnem s balením a som rád, ak večer vyvážam prúty na nové lovné miesto. Vo väčšine mi to pomôže a to tak, že už počas noci, či počas nasledujúceho dňa dosiahnem záber . Nie je problém sa počas týždňa 3 krát, či v extrémnom prípade 4 krát presťahovať. Takúto aktivitu je ale potrebné oddeliť aj od zmeny počasia. Je dôležité sledovať počasie, ktoré nám tiež vie pomôcť. Ak som bez záberu a viem, že na mojom lovnom mieste sa má otočiť vietor na mňa, ostávam na mieste a počkám na záber aj 2 dni. “

Aj naša slovenská raketa Miloš Švihorík uvádza sledovanie vodnej hladiny ako základný faktor pri úspešnom vyhľadávaní lovného miesta.

Miloš Švihorík:

“Najskôr by som si overil, či na lovnom mieste mám vôbec nejaké ryby. V prvom rade sledovaním vodnej hladiny, bubliniek a pod. Ďalej sonarom a neposlednom rade pomocou jemnej montáže a veľmi silne atraktívnej malej nástrahy (väčšinou Pop-Up 10mm) by som skúsil odloviť akúkoľvek rybu, ktorá mi tam pláva, poprípade sa kŕmi. Ak by to nebolo úspešné a vydedukoval by som, že mi tam ryby vôbec neplávajú, okamžite by som našiel iné miesto v inej hĺbke a časti lokality a premiestnil svoj lov tam. Ak by sa tam však ryba pohybovala a len neprijímala mnou ponúknuté nástrahy, tak by som neustále skúšal meniť montáže, systém nastraženia a samozrejme príchuť a veľkosť danej nástrahy a popravde skôr, či neskôr by sa úspech dostavil. Tu je to však už aj o vytrvalosti a skúsenostiach daného lovca ako a kedy zareagovať. Niekedy pomôže trebárs len posunúť montáž o pár metrov a pomôže to, inokedy zmenšenie nástrahy, či háčika. Poprípade jemnejší nadväzcoví materiál a pod. Fantázii sa medze nekladú a je to mnohokrát už aj o tak často skloňovanom rybárskom šťastí.”

Ako jednou z možností býva urobiť niečo, čo nedáva zmysel. Napríklad použiť Zig Rig a skúšať ryby zaujať. Peter Hofierka už neraz takto chytil kaprov aj počas decembra. 

Peter Hofierka:

“ Čo robiť? V prvom rade sa snažiť také niečo odvrátiť. Snažiť sa niečo zmeniť prípadne aj urobiť niečo proti logike. Neraz mi to zafungovalo. Príklad?  Napríklad Zig Rig v decembri. Z dna sme nedokázali spraviť záber a človek by čakal,  že ryba bude už v najhlbších partiách jazera.  Opak bol pravdu a v 12m hĺbke sme chytali na 8m dlhé nádväzce a na Mikuláša sme ulovili 4 pekné ryby. Mnohí si isto pamätajú na môjho 28kg kapra uloveného vo februári, len pár dní po rozmrznutí jazera.  Ďalší príklad Zig rig v noci. Nemožné?  Mám za sebou výpravu kde sme v noci na Zig rig nachytali viac rýb ako cez deň a čerešničkou na torte bol 21kg riadkáč chytený v noci počas búrky a vo vlnách len 1,5m pod hladinou. Nechcem aby to vyznelo ako vychvaľovanie, ale vypichol som zopár extrémnych situácií, ktoré sú trochu proti logike a človek nečakal,  že sa dá uspieť. Takže keď  to neberie, treba neustále niečo vymýšľať, meniť, skúšať kombinovať. Občas sa ale stane, že môžeme robiť možné aj nemožné a záber jednoducho nepríde a aj to je na rybačke to pekné, že nie vždy vyhrá len rybár.”

V každom prípade sa netreba vzdať a makať pri vode aj naďalej. Tak ako v bežnom živote, taka j na rybách platí jedno dôležité pravidlo. Robiť maximum a výsledky sa dostavia.

Ivan Fabian:

Predovšetkým to netreba vzdávať vopred, treba vymýšľať a špekuľovať až dokonca. Najhoršie je, ak si budete nahovárať, že rybu nemáte na svojom lovnom mieste. Tá ryba tam môže prísť kedykoľvek a vy musíte byť pripravený. V prípade, že to nevyjde, musíte odchádzať od vody s pocitom, že ste spravili všetko preto, aby ste nejakú tú rybu ulovili.

Tomáš Vaňek:

Tých rád je viacero, napríklad dobré a známe porekadlo “zmena miesta, ryba istá”. Často sa mi vyplatilo,že po polovici dňa som zmenil miesto a zábery prišli po pár hodinách. Ono to všetko záleží od viacerých faktorov. Počasie , ročné obdobie, do hry vstupuje aj rybársky tlak, osádka na danom mieste a aj čas ako dlho je rybár pri vode.  V každom prípade je najjednoduchšia rada  zmena miesta, nástrahu alebo postačí aj zatraktívnenie  nástrahy. Z vlastných skúsenosti sú to 3 najlepšie rady, ktoré môžu pomôcť, aby dostal rybár záber, čo je dobrá cesta k úspechu.

 

Po neúspešnej rybačke môže prísť  sklamanie. Veľakrát som už počul po neúspešnej rybačke vetu :  “Na túto vodu sa už  v živote nevrátim“. No netreba to nikdy vzdávať a dokázať sebe práve o opaku a dosiahnuť úspech práve na takejto vode. 

Karel Nikl:

Je to opäť o vývoji , ktorý som už spomenul.  Neúspešná rybačka nás posúva, dozrievame a je to výzva vrátiť sa späť a dokázať uloviť rybu.  Rybačka nieje len o úlovkoch, dôležitý je pobyt v prírode, spoznávanie nových revírov, či kamarátov.

 

Peter Šimonič :

Ako bojovať so sklamaním? To je otázka pre dnešné ,,FB hviezdy,,. Každý chce písať len o tom ako nachytal, len a len on. Ako všetci stáli, ako ich odstavil. Mnoho takýchto, čo chcú byť len úspešný mi aj píšu. Zober ma na priehradu, poraď kam si sadnúť, aká hĺbka, ako ďaleko voziť. Chcú zaručenú istotu úlovku a hlavne 20+. A potom hneď v nedeľu po rybačke zamoriť FB a sledovať koľko ma lajkov. Ja som veľakrát pritom hovoril vo svojich videách z úspešných výprav, ale ktorým mnoho krát predchádzali práve tie neúspešné. A rozprávam to s rešpektom, pokorov a úctou voči jazeru, kde som to zažil.

 

Miloš Švihorík:

Písal som to už mnohokrát a určite ešte aj viackrát napíšem, ale skúsme sa na rybu pozerať ako na živého tvora a nerobiť niektoré veci nasilu, len preto aby sme si urobili fotku. Veď aj ony sú živočíchy, ktoré potrebujú občas pokoj a oddych. Nežerú rovnako ako my neustále počas celého dňa, či noci. Tiež potrebujú čas na trávenie a oddych. Veď si len uvážme koľko nás už pri tej vode je ktorý ich chceme chytiť. Preto občasné „neúspechy“ v podobe chvíľ bez záberu neprežívajme nijako tragicky. Naopak. Rybačka je predovšetkým forma oddychu a odreagovania sa a tak to aj berme. Držím všetkým palce a nech sa darí…

Ivan Fabián:

Pre mňa takýto neúspech bola vždy výzva vrátiť sa spať a dokázať sebe samému, že na tú vodu mám a dokážem tam chytať ryby. Nikdy som však na žiadnu vodu nezanevrel pre môj neúspech a svoje prehry som bral s pokorou a ponaučením. Prehry by mali človeka vždy posúvať vpred a zvlášť, čo sa týka rybačky. Tá by nemala byť len o rybách, veď príroda nám dokáže ponúknuť toľko krásnych okamihov, len my ich musíme dokázať prijímať.

 

Peter Hofierka :

Jednoducho s tým treba rátať,  že to môže prísť a človek potom nezostane zaskočený. Ja to beriem ako motiváciu a výzvu na ďalšiu výpravu. Neraz som na novej vode vyhorel a práve to ma naštartovalo. Bol som na vode, kde sa mi príliš nedarilo a odchádzal som z dlhým nosom a sklonenou hlavou.  Doma som si zosumarizoval veci, ktoré som mohol skúsiť spraviť inak a napadli ma až doma.  O pár týždňov som sa vrátil a ulovil jednu z najväčších rýb aké tam plávajú. Keby som nestrávil počiatočný neúspech a na tú vodu viac nešiel, pripravil by som sa o zážitok, na aký teraz len tak nezabudnem. A ako sa vraví, treba mať aj trochu toho rybárskeho šťastíčka a občas mu ísť aj naproti.

 

Tomáš Vaňek :

Najčastejšia rada ako bojovať so sklamaním je to, aby sa rybár nikdy nevzdal, pretože cesta k úspechu vedie práve cez neúspech.

 

Galéria:

 

 

Najnovšie články

Ďalšia vydarená rybačka

Ahojte, práve som absolvoval rýchlu 24 hodinovú vychádzku na Svitské kaprové Jazero. Keďže som tam chytal prvýkrát nemal som veľké očakávania ale opak bol pravdou

Čítať »