Jeseň Miloša Švihoríka

Každý kto sleduje kaprárinu postrehol, že naša slovenská raketa Miloš Švihorík abslovoval 3 zahraničné výpravy. Ako to už býva zvykom, boli to opäť úspešné rybačky. V rozhovore pre carpfishingtime.sk nám Miloš prezradil o týchto výpravach viac.

Začiatkom jesene sme mohli vidieť tvoje krásne úlovky z Balatonu, Szuci a nakoniec  z Bosny a Hercegoviny. Miloš prezraď, aké zážitky si odnášaš z týchto rybačiek?

Ej veru táto jeseň bola pre mňa rybársky naozaj nezvyčajná, povedal by som až výnimočná. Všetci, čo ma poznajú vedia, že máme doma postihnutého syna a keď prirátam pracovné a ostatné rodinné povinnosti, tak dlhé výpravy bývali pre mňa po minulé sezóny len čosi ako vzdialený sen. Dokázal som sa utrhnúť, len naozaj na tie najdôležitejšie akcie ako IBCC, či Stairs 2 Hell. Táto jeseň však bola výnimočná a utrhol som sa k vode postupne dohromady až skoro na celé tri týždne. Musím priznať, že to tým pádom bolo pre mňa čosi nové a som si to aj náramne užil. Hlavne výprava na Balaton bola špecifická nakoľko tam za nami prišiel štáb televízie Fishing and Hunting a natáčali sme spolu s maďarským známym kaprárom Tamásom Csorgo reláciu pre túto televíziu. Bola to úplne nová skúsenosť, lov bol tým pre nás trochu sťažení, ale zvládli sme to a už od 10.12.2018 si budú môcť diváci tohto rybárskeho kanála pozrieť výsledok. Naopak výprava na Szucsi bola presní opak. Bola do pre mňa úžasná oddychovka s dobrými kamarátmi Strapom a Zbojom. Síce voda je to veľmi náročná, ale aj tak sa zadarilo a všetci sme si to veľmi užili. Posledná výprava smerovala úplne do neznáma do Bosny a Hercegoviny. Aj tu sme narazili na komplikovanú vodu, ale aj tu sme sa s tým spolu s Tamásom popasovali a nakoniec sa nám podarilo nachytať nádherné rybky.

Balaton – nádherná skoro 15kg ryba z Balatonu

V čom vidíš rozdiel medzi vodami v Maďarsku respektíve v Bosne a práve tými našimi?

Ono sa to myslím celkom porovnať nedá. Balaton je najväčšie sladkovodné jazero široko ďaleko a jeho šéfovia a hospodári pochopili už pred viacerými rokmi ako pristupovať k manažovaniu a celkovému vedeniu rybariny a urobili s toho veľmi prosperujúci podnik, ktorý do spoločnej kasy prináša pravidelný nemalý príjem a na základe týchto prostriedkov sa dá voda kvalitne zarybniť, ochraňovať a strážiť pred pytliakmi a vytvárať výborné podmienky pre nás rybárov, ktorý sa tam tým pádom radi vraciame. Toto u nás nefunguje a celý systém je stále rovnaký ako pred mnohými rokmi. Na začiatku roku sa vyzbierajú peniaze na povolenkách z ktorých sa na jeseň zarybní často druho až treťotriednou násadou, z ktorej sa po väčšinou 80-90% rýb vychytá hneď po spustení rybolovu tú istú sezónu a tým pádom zostáva vo vodách málo rýb, ktoré by mohli vyrásť na dnes tak intenzívne vyhľadávané kapitálne kusy. Toto už v Maďarsku pochopili pred mnohými rokmi a preto je tam omnoho viac zväzových aj súkromných vôd kde takéto ryby plávajú a práve preto tam chodí tak veľa Slovákov. U nás sa musí zmeniť myslenie šéfstva organizácií (česť výnimkám) a verím bude potom lepšie.

Balaton – toto musí človek zažiť

Tvojim spoločníkom bol uznávaný kaprár Tamás Csörgő. Jeho štýl lovu na Balatóne je iný ako ten tvoj? Alebo ste prakticky chytali rovnako?

Áno. Chytali sme dosť odlišne. Nebudem prezrádzať presné taktiky, lebo jednu z nich chcem skúsiť na budúco ročnom IBCC 2019, ale obe boli veľmi úspešné. Tá Tamásova priniesla menej záberov, ale väčšie ryby a tá moja zasa neuveriteľný kolotoč záberov od menších rýb. Aj tak sme si však obaja výborne zachytali a zasa o kus viac spoznali toto maďarské „more“.

Balaton – spoločný double s Tamásom

Okrem Balatonu si navštívil aj Szűcsi Völgy Tó, miesto ktoré nie je ľahké. Chytal si tam 1 krát? Prekvapilo ťa niečo na tomto jazere?

Szűcsi bola úplne iná pesnička. Čistá voda z veľkými hĺbkami a neuveriteľným množstvom prirodzenej potravy. Keďže som tu už pred tým lovil asi pred dvoma rokmi jednu, či dve noci, myslel som si, že viem do čoho idem. Opak bol pravdou. Ryba stála celé dni v stĺpci, čo si vyžadovalo lov so Zig Rigom, čo nie je moja šálka kávy a preto sme boli odkázaní iba na nočnú, respektíve rannú aktivitu. Na toto som sa aj zameral a prišiel na fintu, ktorá mi nakoniec priniesla na túto vodu nevídaných 17 veľkých rýb za 5 nocí. Viem, že dosť rybárov je tu zvyknutých na úplne iný priebeh. Bolo to z časti aj dielo šťasteny, ale to predsa k rybačke patrí a ja som za to vďační.

Szűcsi – najväčší lysec výpravy

Co povieš na osádku rýb, ktoré sú na tomto jazere?

Ryby sú tam úžasné. Tým že je voda hlboká a čistá a je v nej množstvo prirodzenej potravy sú nádherne vyfarbené a veľmi silné energické. Veď niektoré zdolávačky z rybami okolo 14-15kg sa pretiahli z člna na 30 až 40minút. Boli to nádherné zážitky, pretože sledovať takéto veľké ryby, ktoré boli vďaka čistej vode vidieť aj do 7-8 metrov bolo niečo, čo rybár nezažije všade. Veľmi som si to užíval a odchádzalo sa mi veru ťažko.

Szűcsi  – ryby sú tam naozaj nádherné

 

Ak by si mal odporučiť, aké príchute boilies fungovali na Balatone, aké na Szűcsi a aké v Bosne a Hercegovine? 

No popravde tu bola pre mňa voľba veľmi jasná. Na všetky tri výpravy som si vzal osvedčeného Devil Krilla, keďže už bola jeseň a voda studenšia a na ďalší prút pripravovanú novinku na sezónu 2019 a to boilies 68. Na Balatóne exceloval ako je už dobrým zvykom Devil Krill, aj keď najväčšiu rybu mi chytila práve 68-ka. Na Szucsi to bolo cca fifty fifty a v Bosne mi zasa väčšinu rýb chytila 68-ka a tú najväčšiu pre zmenu Devill Krill, takže si z toho vyberte J . Tamásovi sa podarili dokonca dve ryby nad 28kg a tie boli obe na Devill Krill, ktorý si dovolím tvrdiť je stále naša najlepšia voľba do chladnejšej vody.

Bosna – Tamásov nový osobák 29,2kg

Galéria:

 

 

 

Najnovšie články

Ďalšia vydarená rybačka

Ahojte, práve som absolvoval rýchlu 24 hodinovú vychádzku na Svitské kaprové Jazero. Keďže som tam chytal prvýkrát nemal som veľké očakávania ale opak bol pravdou

Čítať »