Jarný pretek na maďarskom jazere Koi

Prvé preteky roku 2019, ktorých som sa zúčastnil, sa konali v Maďarsku, na jazere Koi. Na tieto preteky som sa zaregistroval spontánne dva týždne vopred s istotou, že na nich budem štartovať s mojim kamarátom a parťákom Dušanom. Žiaľ po telefonáte mi oznámil, že musí pracovne vycestovať do zahraničia.

Mal som teda dve možnosti. Buď pôjdem sám chytať na dve udice alebo si zavolám pomocníka a skúsime to zvládnuť so štyrmi udicami. Oslovil som preto môjho kamaráta Mareka, ktorý je ešte len rybár – začiatočník, či mi pôjde pomôcť na preteky. Bez váhania súhlasil, čo ma milo prekvapilo. Prípravy na tieto preteky a taktiku lovu som preberal s jedným z najlepších kaprárov na Slovensku, s Ivanom Fabiánom. Taktiku som však počas pretekov prispôsoboval aj danému miestu, na ktorom sme odchytávali kaprov. So svojím parťákom Marekom sme okolo 8 ráno dorazili na miesto. Priebeh losovania bol v dvoch kolách. Nakoľko sme boli zapísaní ako posledný tím, tak v prvom kole losovania som len symbolicky vytiahol poslednú loptičku s číslom 4.

                           S parťákom Marekom

To znamenalo, že ideme losovať ako 4. v poradí o lovné miesto. Nato sa podujal môj kolega Marek. Prví traja potiahli celkom dobre miesta. Takže som veľkú nádej na top flek nedával. V tej chvíli som radšej išiel von, nech rozdýcham, čo Marek vylosuje. Nakoniec to bol jeden z top 5 lovných miest na jazere. Po žrebovaní sme išli všetko pripravovať, keďže veľa času nám neostávalo. Kým Marek pripravoval čln, ja som chystal udice a krmivo. Hneď po syréne som vyšiel na vodu, vyviezť všetky udice. Udice som rozmiestnil po celom sektore, aby som zistil kde mi budú kapre najviac chodiť na lovné miesto. Zhruba po 30 minútach prichádza prvý záber, čo má veľmi potešilo, a hneď prvá bodovaná ryba pretekov, ktorá mala necelých 13kg. Ani nie po 2 hodinách mi začali nabiehať kapre. Počas dňa sa nám podarilo 5 bodovaných kaprov.

                             Prvá ryba preteku

Druhé ráno sme zmenili taktiku a zamenil som miesta, keďže som mal na sektore veľa prekážok vo vode. Jednu udicu som nahadzoval len pár metrov do zátoky, kde som mal tušenie, že sa budú vyhrievať kapre, nakoľko vonku bolo cez 26 stupňov. Všimol som si, že ryby už idú do trenia a vyhľadávajú plytšie vody. Ďalšie udice som rozložil pod druhý breh do plytšej vody a jednu som dal pod hranu. Kŕmil som len bodovo. Začal som so scopex krill a red one, chytačky som predropoval a zdvihol popkou. Miesta mi perfektne fungovali. Postupne som prechádzal na SK 30, po ktorom sa to rozbehlo neskutočne. Niekedy zaberali dve až tri udice naraz. Dá sa povedať, že za 72 hodín som spal necelé 2 hodiny a jedol minimálne. Dookola som len vyvážal a ťahal kaprov. Prvá ryba pretekov prišla na red one o priemere 20mm s popkou. Jedna 19 kg + na scopex krill s popkou a druha 19 kg + na SK30 s popkou, ktorej do najťažšej ryby pretekov chýbalo len pár gramov.

Úspešná kombinácia. SK30 + Pineapple pop- up od Starbaitsu

Na týchto pretekoch sa nám podarilo s Marekom nachytať počas 72 hodín celkovo 387,07 kg bodovaných rýb, nad 8kg 31 kaprov, čo nám zabezpečilo prvé miesto na pretekoch, a zároveň aj výhru prvej bodovanej ryby pretekov. Tieto preteky hodnotím za veľmi úspešne, a zároveň veľmi ťažké, keďže som okolo udíc robil všetko sám a sám aj vyvážal ulovené ryby, čo mi vzalo kopec síl a času. Touto cestou sa chcem poďakovať Dušanovi za výbavu, ktorú mi bez váhania zapožičal, Marekovi, že sa podujal a hneď súhlasil, že mi pôjde pomôcť na preteky, Ivanovi za konzultáciu, Konymu za neskutočne dobre zorganizované preteky, ochotu každému poradiť a zabezpečiť všetko potrebné, aby sme sa cítili na jazere dobre (klobúk dole ako si to sám zvládol na Pána) no a samozrejme mojej rodine ktorá, ma podporuje a umožňuje mi zakaždým vycestovať na dlhšiu dobu k vode.

       Mááááme to, 1. miesto a prvá ryba preteku

 

Pre carpfishingtime.sk

Karol Horváth

Galéria:

Najnovšie články