Hookbaits vlastnej výroby

Tvrdé chytacie boilies nám pomohli k pekným úspechom aj na súťaži.

Úspešný lov kaprov závisí od viacerých faktorov. Vhodné miesto, kvalitné náčinie, chytľavé koncové montáže a kvalitná návnada sú nevyhnutné pre dosiahnutie svojho cieľa, čím je pekný úlovok. Je tu však jeden faktor, ktorý som nespomenul a tým je nástraha pod našim háčikom.

Rybár môže mať to najlepšie vybavenie a chytať na top mieste, no pokiaľ rybe neponúkne to ,,pravé orechové,, úspešnosť lovu klesá. V tomto článku by som rád ukázal ako jednoducho si vie kaprár pripraviť chytačky podľa vlastného gusta. Princíp chytacie hoboilies alebo ,,hookbaits,, je v silnom potravinovom signáli, ktorý gulička vydáva vo vode do prostredia. Signál musí byť rovnako silný alebo silnejší aký vydáva okolitá návnada. Kapor si musí zo zakrmeného miesta vybrať práve nami ponúknutý boilies. Na  výrobu boilies určeného priamo pod háčik netreba veľké množstvo zmesi a tekutých zložiek. Dbáme skôr na kvalitu ako na kvantitu. Skladať si vlastnú zmes v dnešných časoch už nemá zmysel a oplatí sa siahnuť po nejakej komerčnej zmesi a upraviť si ju podľa seba.

Osobne už druhý rok používam zmes od Sticky s názvom TheKrill Hookbait Kit. Jedná sa o výrobok obsahujúci 400g suchej zmesi a rovnako aj aminokomplet. Z tohto balenia si viem našúľať cca 700g chytačiek, čo mi bohate vystačí na jednu sezónu. Výhodou je, že v suchej zmesi je naviac pridaný albumín, čo má za následok, že finálne hookbaits sú pevnejšie a vydržia vo vode podstatne dlhšie. Odolnosť voči bielej rybe je samozrejmá. Pri výrobe chytačiek sa veľmi rád pohrávam s rôznymi práškovými alebo tekutými extraktami. Vo fantázii sa medze nekladú a netreba sa báť experimentovať s prísadami ako Robin Red, Liver powder či betaín. Najčastejšie je to v mojom prípade GLM extrakt a tekutý rybí proteín L-ZERO-30. Hotové boilies ma úžasnú prirodzenú vôňu a chuť morských živočíchov. Obsahuje veľké množstvo bielkovín a aminokyselín s vysokou biologickou hodnotou. Treba si však dávať pozor na množstvá doplnkových prísad. Príliš veľké množstvá môžu spôsobiť zlú spojitosť finálnej zmesi. Na jedno vajce maximálne 10g práškovej prísady a 10ml tekutej potravy. Doba varenia je individuálna od priemeru boilies. 16mm boilies varíme cca 2 minúty, 20mm okolo 3 minút.

Step by step

Na výrobu nám postačia 3 väčšie vajcia, Krillový Kit, doplnkové prísady (extrakty,tekuté potravy) a samozrejme rollbal.

                   1) Všetko čo potrebujeme
2) Rozbijeme si tri väčšie vajcia spolu so škrupinami.
3) K rozmixovaným vajciam pridáme aminokomplex.__
4) Na rad prichádza rybí proteín L-ZERO-30.
5) Všetky tekuté zložky dôkladne premiešame.
6) Do tekutej zložky pridáme originálny GLM extrakt, s ktorým netreba šetriť.
7) GLM extrakt by sa mal úplne rozpustiť.
8) Po častiach a za stáleho miešania prisypávame boilies mix..JPG
9) Hotové cesto vytvarujeme do tvaru bochníka.
10) Našúľame si klobásky podľa priemeru rollbalu.
11) Pri rolovaní sa mi popri klasických boilies podaria často aj dumbelsky.
12) Boilies varíme kým nevyplávajú na hladinu.
13) Hotové boilies necháme dva týždne sušiť a zasypeme ho hrubozrnnou soľou. Takto vydržia neobmedzene dlho.

Uskladnenie

Musíme si uvedomiť, že boilies neobsahuje žiadne konzervanty a je treba ho správne uskladniť. Prichádza tu možnosť dať boilies zamraziť alebo ho zasypaťhrubozrnnou soľou. Pár dní pred lovom si môžeme pár chytačiek preliať rybím proteínom,krillliquidom alebo inou tekutou potravou.

Na záver by som chcel podporiť rybárov vo vlastnej fantázii a vlastnej výrobe boilies. Nie je lepší pocit ako keď zdoláte kapra na vlastné boilies. Všetkým prajem úspešnú sezónu v roku 2019!

 

Martin Birkner

Galéria:

Najnovšie články

VN Vrbov – miesto 5

Tento rok som si povedal, že obľúbený revír VN Vrbov odchytám počas celej sezóny na každom lovnom mieste. A keďže sa môj pôvodný plán chytať

Čítať »