Chorvátske dobrodružstvo s Milošom Švihoríkom

Dovolenkovú sezónu vám nemusím predstavovať. Veď to poznáte, vylihovanie na pláži, občerstvenie sa kokteilikom pri bare či vychutnanie si zaujímavých jedál. Pre mnohých zanietených rybárov je to doslova nuda. Naša slovenská raketa Miloš to však vymyslel tak, aby si užil rodinu a aj rybačku. Chorvátsko je nie len výborná dovolenková destinácia, ale aj miesto, kde sa dá výborne zachytať gigantické ryby.

Miloš tak poďme od začiatku, kedy vznikla myšlienka zobrať si so sebou na dovolenku do Chorvátska aj prúty?

Zdravím Vás všetkých priatelia. Ono to vzniklo vlastne celé z toho, že pre manželku je toto jedna z mála príležitostí ako si oddýchnuť, nakoľko je na nej celá skoro starostlivosť o postihnutého synčeka, nakoľko ja som z domu často preč.. Vždy keď to financie dovolia ideme k moru aspoň na chvíľu. Mňa to tam však vrcholne nebaví. Nedokážem len tak vypnúť a váľať sa pri mori. Vydržal by som to možno dva dni a potom som z toho už nervózny a to doslova. Preto keď sa manželka dozvedela, že existuje taká možnosť, že ja budem blízko nich chytať kapre a ona bude s deťmi pri mori sa kúpať a oddychovať bolo rozhodnuté. Všetko vlastne naplánovala za mňa, dokonca aj cestu k jazeru naštudovala 🙂

Tým, že Chorvátsko disponuje veľkým množstvom miest kde sa dá chytať, podľa čoho si si vyberal jazero?

Jazero som vyberal doslova len podľa rady kamaráta Peťa Decsiho, ktorý tam už lovil a kvôli jeho blízkej polohe k moru, aby sme boli s rodinou blízko seba a mohli byť spolu aspoň  na chvíľu.

Kŕmenie , kŕmenie a ešte raz kŕmenie. To je asi častá rada od ľudí so skúsenosťami z lovu na krásnych chorvátskych jazerách. Bol to aj tvoj prípad?

No veru v tomto prípade to platilo dvojnásob. Je o mne známe, že nie som nejaký veľký krmič, ale v tomto prípade to bola najvhodnejšia taktika. Keďže to na jazere skoro nikto nepraktizoval, bola ideálna príležitosť ryby zaujať veľkým množstvom kŕmenia a fungovalo to doslova hneď od začiatku.

                     

Ty si hneď prvú noc zaznamenal zábery. To poteší každého pri vode. čakal si, že sa táto rybačka zvrtne do takého úspešného konca a ty zaznamenáš nový osobák?

Nečakal. Po príchode k vode ma veľmi zaskočila výška vodnej hladiny, ktorá bola o 1,8m na stĺpec nižšie ako je normálny stav. Preto som očakával, že bude vo vode menej kyslíku ako by bolo treba a čakal som skôr trápenie ako úspešný lov. Príroda mi však zasa raz pomohla a behom prvých pár hodín pri vode začal fúkať doslova uragán o sile 70-80kh za hodinu, čo vodu dostatočne okysličilo a ryba sa začala systematicky kŕmiť. Osobák bol potom už vlastne len taký ten povestný zlatý klinec celej akcie.

Facebookom sa postupne začali šíriť tvoje fotky s rybami aj nad 20kg, dokonca aj cez 26kg. Čo bol rozhodujúci faktor tak úspešnej výpravy ?

Ako som napísal už vyššie. Zbehli sa dva faktory, ktoré to celé ovplyvnili. Za prvé silný vietor, ktorý je v takom teplom letnom počasí doslova dar z neba. A za druhé presné, ale väčšie dávky kŕmenia ako všetci ostatný na jazere. Tým, že sa voda okysličila a ryby na mojom fleku stále nachádzali niečo na zahryznutie, sa tam opakovane vracali a ja som ich systematicky odchytával.

                       

Mal si čas skúšať aj pripravovanú novinku? Alebo si šiel na istotu a chytal si na tvoje overené príchute?

Samozrejme. Dokonca novinka bola jedna z nosných častí môjho kŕmenia. Ku koncu však už bolo úplne jedno, čím som kŕmil, ryby už boli poriadne rozbláznené a brali všetko, čo na dne našli. Najväčšie kusy sa však nechali zlákať na príchuť 68. Bolo to zaujímavé, lebo na túto príchuť bolo najmenej záberov, ale zato všetky tie najväčšie jedince.

Na záver, na čo nesmieme zabudnúť, ak sa chceme vydať zachytať si na chorvátske jazerá?

Tak to veru neviem 🙂 Kedže som v Chorvátsku lovil prvý krát a aj to len 72 hodín ťažko niečo radiť, či hodnotiť, ale ak predsa len mám povedať aspoň jednu radu, tak určite si vezmite so sebou radšej viac kŕmenia zloženého z viacerých príchutí, priemerov a doby rozpustnosti.

Držím všetkým palce a prajem mnoho LÁSKY…

Miloš Švihorík

Galéria: 

Najnovšie články

VN Vrbov – miesto 5

Tento rok som si povedal, že obľúbený revír VN Vrbov odchytám počas celej sezóny na každom lovnom mieste. A keďže sa môj pôvodný plán chytať

Čítať »